艣roda, 6 stycznia 2021

Nauka online cz. I


Jak konstruktywnie sp臋dzi膰 czas kwarantanny - nauka online  馃樂


Wszystko co ogl膮damy, s艂uchamy czy czytamy, pozostaje w jaki艣 spos贸b w umy艣le - nawet je艣li tego nie chcemy. Ka偶da informacja, kt贸ra do nas dociera, zostawia w nim jakie艣 艣lady. Szczeg贸lnie w trakcie pandemii trudno jest zachowa膰 spok贸j ducha, je艣li si臋 du偶o korzysta z medi贸w. W艂膮czasz telewizor, a tam kolejna konferencja premiera, kt贸ry referuje setne ju偶 zmiany w obostrzeniach. Wchodzisz do Internetu, a tam wsz臋dzie artyku艂y mniej lub bardziej zwi膮zane z koronawirusem. Oczywi艣cie, trzeba by膰 na bie偶膮co ze zmianami w prawie czy og贸lnej sytuacji epidemicznej, ale nadmiar tego typu wiadomo艣ci mo偶e by膰 naprawd臋 przyt艂aczaj膮cy dla naszej psychiki. Dlatego dobrze jest wyznaczy膰 sobie codziennie konkretn膮 por臋 na zapoznawanie si臋 z bie偶膮cymi wiadomo艣ciami, a w pozosta艂ym wolnym czasie zaj膮膰 umys艂 rzeczami bardziej pozytywnymi i konstruktywnymi. 

Ja na przyk艂ad podczas epidemii odkry艂am 艣wiat szkole艅 i wyk艂ad贸w online. Wcze艣niej zdarza艂o mi si臋 korzysta膰 z kurs贸w j臋zykowych dost臋pnych w Internecie (np. z materia艂贸w na stronie BBC), ale jako艣 nigdy nie zdecydowa艂am si臋 na kurs dotycz膮cy konkretnych zawodowych umiej臋tno艣ci. Zawsze wydawa艂o mi si臋, 偶e kurs online to jednak nie to samo, co taki przeprowadzany na 偶ywo. Chocia偶by z tego powodu, 偶e na zaj臋ciach, na kt贸rych s膮 fizycznie obecnie inni uczniowie, pewien procent wiedzy zdobywa si臋 dzi臋ki pytaniom i interakcjom mi臋dzy uczestnikami. Przez ostatnie kilka miesi臋cy zweryfikowa艂am jednak moje zdanie na temat nauki online i w ko艅cu uzna艂am j膮 za pe艂noprawne 藕r贸d艂o zdobywania wiedzy 馃槈


Konferencje TED


W艂a艣ciwie to wszystko od nich si臋 zacz臋艂o. Nieraz ogl膮da艂am materia艂y nagrane na tych konferencjach, g艂贸wnie ze wzgl臋du na nauk臋 j臋zyka angielskiego - a przy okazji dowiadywa艂am si臋 wielu interesuj膮cych rzeczy. Algorytm YouTuba oczywi艣cie podpowiada艂 mi kolejne TED Talks, kt贸re mog艂yby mnie zainteresowa膰. Pewnego dnia w pa藕dzierniku, gdy przebywa艂am na kwarantannie, w艣r贸d proponowanych film贸w pojawi艂a si臋 zapowied藕 konferencji Countdown, kt贸ra mia艂a dotyczy膰 katastrofy klimatycznej. Nie mia艂am wtedy nic specjalnie ciekawego do roboty, nie licz膮c smutnego i do艂uj膮cego rozmy艣lania nad kwesti膮, czy z艂apa艂am wirusa, czy nie. Skorzysta艂am wi臋c z propozycji sprytnego algorytmu. 

Konferencja trwa艂a ponad pi臋膰 godzin i by艂a dla mnie cudownym prze偶yciem. Bra艂o w niej udzia艂 wielu wspania艂ych i inspiruj膮cych ludzi, kt贸rzy nie tylko wzywali do dzia艂a艅 w celu powstrzymania globalnego ocieplenia, ale te偶 przedstawiali, co ich spo艂eczno艣ci zrobi艂y ju偶 dla ochrony 艣rodowiska i co planuj膮 zrobi膰. Byli naukowcy, kt贸rzy nie tylko przedstawiali zatrwa偶aj膮ce fakty, dotycz膮ce obecnej sytuacji klimatycznej, ale te偶 pokazywali rozwi膮zania - jak profesor Carlos Moreno z Sorbony, kt贸ry zajmuje si臋 kwesti膮 rozwoju miast i tworzenia w nich bardziej bardziej ekologicznych i przyjaznych ludziom rozwi膮za艅. Na konferencji przedstawia艂 koncepcj臋 "pi臋tnastominutowego miasta", kt贸ra ma by膰 wcielona w 偶ycie w Pary偶u. Szczeg贸lnie buduj膮ce (i w pewien spos贸b zawstydzaj膮ce) by艂y wyst膮pienia przedstawicieli pa艅stw, kt贸re tradycyjnie nazywamy "krajami rozwijaj膮cymi si臋", kt贸re pokazywa艂y, 偶e nawet w pa艅stwach dysponuj膮cych niewielkimi 艣rodkami mo偶na wdra偶a膰 rozwi膮zania dobre dla ludzi i 艣rodowiska. Yvonne Aki-Sawyerr z Sierra Leone, kt贸ra jest burmistrzem sto艂ecznego miasta Freetown, opowiada艂a o tym, jak postanowi艂a przed up艂ywem swojej kadencji posadzi膰 milion drzew w mie艣cie, aby zapobiec osuwiskom, zagra偶aj膮cym po艂o偶onym na wzg贸rzach domom. 

Dodatkowym plusem udzia艂u w konferencji by艂o to, 偶e przesta艂am si臋 martwi膰 mo偶liwo艣ci膮 zachorowania na koronawirusa. Zacz臋艂am si臋 zdecydowanie bardziej martwi膰 podniesieniem globalnej temperatury o dwa stopnie. I tak sprawdzi艂a si臋 stara m膮dro艣膰, kt贸ra g艂osi, 偶e najlepszym sposobem na bezproduktywne rozpami臋tywanie w艂asnych zmartwie艅 jest zaj臋cie si臋 cudzymi problemami 馃槂

W ka偶dym razie podczas tzw. narodowej kwarantanny gor膮co polecam ogl膮danie konferencji TED. Na jutubowym profilu TED i na stronie organizacji znajdziecie przemowy i wyk艂ady na wiele temat贸w - i wiele indywidualnych punkt贸w widzenia 艣wiata. Zgodnie z mottem, kt贸rym jest "szerzenie idei wartych propagowania", tematyka materia艂贸w TED jest szeroka i nieraz zaskakuj膮ca, jak np. jeden z najnowszych wyk艂ad贸w, zatytu艂owany "You smell with you body, not just you nose".  Konferencje TED to r贸wnie偶 niewyczerpane 藕r贸d艂o materia艂贸w dotycz膮cych rozwoju osobistego, proces贸w podejmowania decyzji czy radzenia sobie z r贸偶nymi emocjami i problemami. 

Wyk艂ady s膮 w j臋zyku angielskim (plus angielskie napisy), a tylko cz臋艣膰 z nich ma dost臋pne napisy w innych j臋zykach, w tym polskim. Wydaje mi si臋 jednak, 偶e osoby ze 艣redniozaawansowanym poziomem angielskiego nie powinny mie膰 problem贸w ze zrozumieniem materia艂贸w. Prelegenci m贸wi膮 bardzo wyra藕nie i do艣膰 wolno. M贸j poziom angielskiego to takie do艣膰 mocne B2 i raczej nie mia艂am problemu ze zrozumieniem 偶adnego z wyk艂ad贸w, poza typowo specjalistycznym s艂ownictwem.

W nast臋pnym po艣cie opisz臋 kolejne mo偶liwo艣ci zdobywania wiedzy online, z kt贸rych skorzysta艂am w czasie pandemii (mi臋dzy innymi moje do艣wiadczenia z kursami na portalu Udemy.com).

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz

Nauka online cz. II

Nauka online - kursy na Udemy.com Stron臋 Udemy.com kojarzy艂am ju偶 od kilku lat i nieraz zastanawia艂am si臋, czy faktycznie warto p艂aci膰 niera...